0 like 0 dislike
0 like 0 dislike
Which is a better deal? 2 stores with difference prices. .15 cent bananas VS .39 cent per pound

1 Answer

0 like 0 dislike
0 like 0 dislike
Well, obviously it depends on how much the bananas weigh. I just weighed one and it was around 180g, or 0.4 pounds. At the second store it would cost 0.39*0.4 = 0.156 cents. So the price is essentially the same - if the bananas are relatively large you're better off with the first store, and if they're small then the second store is cheaper.

No related questions found

24.8k questions

103k answers

0 comments

33.7k users

OhhAskMe is a math solving hub where high school and university students ask and answer loads of math questions, discuss the latest in math, and share their knowledge. It’s 100% free!