0 like 0 dislike
0 like 0 dislike
How much will it cost me to...

2 Answers

0 like 0 dislike
0 like 0 dislike
You know:

* 15 miles to the gallon (distance / fuel used).
* 50 miles (distance).
* $5.80 per gallon (cost / fuel used).

You want to know how much fuel is used and how much that costs. There aren't any units to convert here, so the math is really straight forward.

* Do \[Distance\] / \[Distance / Fuel Used\] to get Fuel Used out.
* Multiply that by \[Cost / Fuel Used\] to get the cost.

Does that help?
0 like 0 dislike
0 like 0 dislike
You have two jobs to do. 1- work out how much gas the trip is going to use. 2- once you know that, work out how much that gas is going to cost. Can you think how you might do either of those using the info you’ve got?

No related questions found

24.8k questions

103k answers

0 comments

33.7k users

OhhAskMe is a math solving hub where high school and university students ask and answer loads of math questions, discuss the latest in math, and share their knowledge. It’s 100% free!